Telefon
P.tesi - Cuma
9:00 - 18:00

0212 222 4777

Toner fiyatları, fiyatlandırma aşamasında bir çok etkene bağlı olmasından dolayı çok fazla değişkenlik gösterir. Çeşitli faktörler toner fiyatlarını olumlu ya da olumsuz etkileyebilir. Bunlar içinde en etkili birkaç belirleyici unsuru bu yazımızda sizlerle paylaşacağız. Genel olarak üretim aşaması ve piyasa faktörleri olarak 2 ana başlık altında toplayabiliriz. Bu yazımızda sizlere üretim aşamasında toner fiyatlarını belirlenmesini etkileyen unsurları anlatmaya çalışacağız.

Üretim Aşamasında Toner Fiyatlarının Belirlenmesini Etkileyen Faktörler

Toner fiyatlarının belirlenmesindeki ilk ve en önemli aşamadır. Tonerin orjinal ya da muadil olması, kullanılan bileşenlerin maliyeti ve kalitesi, üretici firmanın marka değeri ve güvenilirliği, üretici firmanın fiyatlandırma politikası olarak 4 alt başlığa ayrılabilir. Şimdi dilerseniz bu başlıkları tek tek ele alalım.

Orjinal Toner ve Muadil Toner Fiyat Farkı

Aslında bu etken diğer tüm fiyatlandırma unsurlarını içerisinde barındırır. Orjinal toner fiyatları, doğal olarak muadil toner fiyatlarının her zaman üzerindedir. Ancak bazı fotokopi ve yazıcı markaları, orjinal tonerlerini çok yüksek fiyatlarla satışa sunmaktadır. Bu da üreticinin, marka değeri ve güvenilirliği etkenini temel alarak toner fiyatlarını belirlediğini gösteriyor. Maliyet rakamları kaliteli bir muadil tonerle aynı düzeylerde olan orjinal tonerlerin, fotokopi ve yazıcı üreticilerinin, genelde garanti şartlarının orjinal toner kullanımını zorunlu kılıyor olması, orjinal tonerlerin fiyatlarının yüksek düzeyde belirlenmesinde etkin oluyor. Buna karşın, muadil toner üreticileri rekabetten çok daha fazla etkilendiği için, muadil toner fiyatlarını rekabet edebilir seviyelerde tutmaları gerekiyor.

Kullanılan Bileşenlerin Maliyeti ve Kalitesi

Toner fiyatları, üretimde kullanılan bileşenlerin kalitesi ile ilişkilendirilebilir. Ancak her ucuz toner kalitesiz demek te mümkün değildir. Bu nedenle, üretici firmanın fiyat belirlemesinde temel bir etken olmakla birlikte, tüketicinin kalite belirlemesinde doğrudan belirleyici bir unsur değildir. Çünkü aynı kalitede malzeme daha uygun fiyatlara mal edilebilir ve toner fiyatlarının belirlenmesinde diğer etkenlerin de fiyatlandırma üzerinde doğrudan etkili olduğu söylenebilir.

Üretici Firmanın Marka Değeri ve Güvenilirliği

Orjinal tonerlerin fiyatlandırmasında marka değeri ve güvenilirliği ön plandadır. Her tüketici kullandığı cihazın yedek parça ve sarf malzemelerinin, cihazı ile aynı markada olmasını ister. Bunun için istisnasız her tüketici daha yüksek maliyetleri karşılamaya hazırdır. Burada tüketicilerin tercihleri arasındaki fark, ne kadarlık ek bir maliyete razı olduklarından doğar. Örneğin "A tüketicisi orjinal toner için 50 dolarlık bir ek maliyete razıyken B tüketicisi 20 dolarlık bir ek maliyete kadar ödemeyi göze almıştır." Orjinal toner üreticileri bu dengeyi iyi analiz edemediklerinde ya da fiyatlandırma politikaları gereği çok yüksek fiyatlar belirlediklerinde muadil toner piyasası hareketlilik kazanır.

Muadil toner fiyatlarının belirlenmesinde de benzer bir tablo karşımıza çıkar. Muadil toner piyasasında, kalitesini kanıtlamış ve daha çok tüketici tarafından markası bilinen üreticiler, toner fiyatlarını belirlerken, diğer üreticilerin fiyatlarından daha yüksek fiyatlar belirleyebilirler. Ancak bunun bir sınırı vardır. Çünkü tüketici muadil toner tercih edecek ise orjinal tonerden çok daha ucuz olmasını bekler. Orjinal toner ile arasında ciddi bir fark bulunmadığı sürece muadil toner tercihi tüketici tarafından kabul görmez. Bu da muadil toner fiyatlarının birbirine daha yakın olmasını sağlar.

Üretici Firmanın Fiyatlandırma Politikası

Her firmanın geniş analizler, beklentiler, hedef kitle ve finansal hedefleri doğrultusunda belirledikleri bir politikaları vardır. Toner fiyatlarını belirlerken üretici firmalar bu politikalarına mümkün olduğunca bağlı kalmayı tercih ederler. Çeşitli ürünlerde bu politikalardan taviz verilse de genel anlamda sadık kalırlar. Bu da fiyatlandırma yaparken bazı verileri gözardı etmelerine neden olabilir. Orjinal tonerlerin fiyatlarının, ciddi derecede yüksek olmasının en önemli nedenlerinden biri de budur. Aynı şekilde muadil toner üreticileri arasındaki fiyat farklılıklarının da sebeplerinden biri budur. Bu etken genel anlamda tek başına fiyatlar üzerinde ciddi bir etki taşımasa da diğer faktörlerle birlikte düşünüldüğünde payı yükselir. Üretici firmaların kar oranları da bu politikalar çerçevesinde belirlenir. Kar oranlarını belirlerken, belli bir oranın altına düşmemek fiyatlandırma politikalarının gereğidir. Bu da tüketiciye sunulan toner fiyatları üzerinde belirleyici bir unsur olarak karşımıza çıkar.

Buraya kadar toner fiyatlarının üretim aşamasının ve üretici firmaların etkilerini anlatmaya çalıştık. Bir sonraki yazımızda toner fiyatlarının belirlenmesinde piyasa faktörlerini paylaşacağız. Toner.web.tr olarak sizlere keyifli ve kazançlı alışverişler dileriz.

Yorumlar: 0

Yorum Yok

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanamaz. Lütfen gerekli alanları işaretleyin*