Telefon
P.tesi - Cuma
9:00 - 18:00

0212 222 4777

media

Muadil kelime anlamı olarak "eşit, denk, eş değer" anlamlarına gelmektedir. Teknolojinin hızla geliştiği, ihtiyaçların ve tüketimin hızla arttığı günümüz şartlarında, hepimiz günlük yaşamımızda yüksek maliyetlerle karşı karşıya kalıyoruz. Bu da bizleri yüksek maliyetli ürünlerin yerine koyabileceğimiz, görece daha düşük maliyetli ürünlerin arayışına itiyor ve muadil ürünlerin hayatımızdaki yeri her geçen gün biraz daha artıyor. Genel anlamda orjinal ürünlerle aynı kalitede hatta daha kaliteli muadil ürünlerin varlığı da, bu ürünlerin pazardaki paylarını ve tüketicinin güvenini sürekli arttırıyor. Öyle ki orjinal ürünlerin neredeyse tüm pazarlardaki payları muadil ürünlere göre her zaman daha düşük kalıyor.

Buraya kadar orjinal ve muadil ürün ile ilgili sektör gözetmeksizin kısa bir açıklama yaptık. Ancak konu tonerler olduğunda söyleyecek çok daha fazla sözümüz var. Dilerseniz artık konumuza geçelim ve orjinal toner ile muadil toner arasındaki farklara bir göz atalım.

Muadil Toner Güvenilir mi?

Fotokopi ve yazıcı üreticileri de her üreticinin yaptığı gibi piyasaya sürdüğü cihazlar için yedek parça ve sarf malzeme temini sağlıyor. Cihazların satış rakamları, bu yedek parça ve sarf malzemelerin piyasada bulunurluğu ve fiyatları ile doğru orantılı bir şekilde artış ya da azalış gösteriyor. Çünkü genel olarak tüketiciler, parçası ya da sarf malzemesi zor bulunan ya da çok yüksek maliyetleri olan cihazları değiştirmeyi tercih ediyorlar. Bu yaklaşım, bazı makine üreticilerinin, muadil ürün piyasasını dolaylı olarak desteklemelerinin nedenini açıklıyor.

Piyasada bulunan muadil toner üreticileri, üretimlerini detaylı bir ar-ge çalışmasının ardından,  yüksek kapasiteli üretim tesislerinde gerçekleştiriyor. Bu da bizlere bu ürünlerin kalite olarak küçümsenmemesi gerektiği konusunda küçük bir ipucu veriyor. Bu durumun tek başına muadil tonerlere güvenmemiz için yeterli olmadığını kabul ediyoruz. Ancak bazı cihaz üreticilerinin sarf malzemelerini bu tesislerde, kendileri için ürettirmeleri, orjinal tonerlerle muadil tonerler arasında çok da fazla bir fark olmadığını bize kanıtlar nitelikte.

Bir fotokopi makinesini düşündüğümüzde, metal, plastik, elektronik ve kimyasal elemetlerin bir araya gelmesinden oluşan bir cihazla karşılaşıyoruz. Tıpkı beyaz eşya ya da otomobil üreticileri gibi baskı cihazları üreticileri de tüm bu parçaları kendileri üretmek yerine, bir kısmını farklı ve alanında uzman üreticilerden temin ediyor. Bu şekilde hem hem muadil toner ve yedek parçaların piyasada görünmesine de imkan sağlamış oluyorlar.

Farklar Nelerdir?

Peki orjinal toner ile muadil toner aynı mı?

Kesinlikle değil... 

Tonerler, çeşitli kimyasal maddelerin bazı işlemlerden sonra belirli oranlarda bir araya getirilmesi şeklinde üretilir. Bu oranlar bazen cihaz üreticileri ile muadil toner üreticileri arasında anlaşmalara dayalı şekilde paylaşılsa da, çoğunlukla maliyetin düşük tutulması adına, muadil toner üreticilerinin, laboratuvar ortamında orjinal toneri ayrıştırarak oranları tespit etmeye çalışmasıyla belirlenir. Bu şekilde üretilen bir tonerde oranlar birebir tutmadığı için küçük farklılıklar oluşur. Ancak bu farklılıklar baskı kalitesini ya da cihazın çalışmasını kötü etkileyecek farklılıklar değildir. Bu sorunlar çoğunlukla tonerin üretim aşamasını zorlaştırır. Yüksek yatırımlarla, yüksek kapasiteli üretim yapan bir markanın, ürünlerini detaylı kalite kontrollerden geçirmeden piyasaya sürmesi mümkün değil. Bu nedenle markalı muadil tonerler %100 güvenilir ürünlerdir.

Bunun dışında bir diğer fark plastik kalitesindedir. Muadil toner üreticileri maliyetlerini düşürmek adına orjinal tonerlere göre daha ucuz plastik kullanırlar. Bunun da kullanıma hiçbir iyi ya da kötü etkisi bulunmamaktadır.

Orjinal toner ile muadil toner arasındaki son fark ise ambalajıdır. Eğer kutunun üzerinde marka yer alıyorsa bunun tüketiciye bir yansıması olması kaçınılmazdır. İçeriği neredeyse aynı olmasına rağmen ambalaja eklenmiş marka logosu her üründe olduğu gibi tonerin de fabrikadan çıkış fiyatını olumsuz yönde etkiler.

Tüm bunlar göz önüne alındığında, muadil toner kullanımının cihaz ve çıktı kalitesi açısından olumsuz hiç bir etkisi olmayacaktır. Muadil tonerlerin fiyatlarının ciddi oranda daha düşük olması ise bütçenize önemli bir katkı sağlayacaktır.

Yorumlar: 0

Yorum Yok

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanamaz. Lütfen gerekli alanları işaretleyin*