Gösterilen: 1 ile 2 arası, toplam: 2 (1 Sayfa)

Lazer yazıcılar dökümanların çıktısını almak için en iyi seçeneklerden biridir. Mürekkep püskürtmeli yazıcılara kıyasla ekonomik, sessiz ve hızlı çalışırlar. Bu nedenle işletmelerin öncelikli tercihleri arasında yer alırlar.

Lazer Yazıcı Fiyatları

Lazer yazıcılar dökümantasyon çözümleri içerisinde mürekkep püskürtmeli yazıcılara kıyasla daha pahalıdırlar. Ancak sahip olma maliyeti her ne kadar yüksek olsa da çıktı maliyetleri minimum düzeydedir. Lazer yazıcı kartuşları/tonerleri, piyasa da çok fazla muadil seçeneğinin olması sayesinde, mürekkep püskürtmeli yazıcı kartuşlarına göre hem daha ucuza mal edilebilir hem de çıktı kapasitesi olarak çok daha fazladır.

Renkli lazer yazıcılar için de durum nispeten aynı olsa da hem ilk maliyet hem de çıktı maliyeti siyah beyaz lazer yazıcılara göre daha yüksektir. Burada göz ardı edilmemesi gereken konu renkli lazer yazıcıdan alınan siyah beyaz çıktı ile siyah beyaz lazer yazıcıdan alınan çıktı arasında da maliyet farkları oldukça belirgindir. Bu nedenle çıktı oranınıza göre renkli lazer yazıcı tercih edebilir ya da siyah beyaz lazer yazıcı alıp renkli çıktılarınızı mürekkep püskürtmeli yazıcılar ile çözebilirsiniz.

Lazer Yazıcıların Özellikleri ve Farkları

Lazer yazıcılar teknolojinin ilerlemesiyle büyük değişimler geçirmiş gibi görünse de ilk üretilen lazer yazıcının izleri hala tüm lazer yazıcıların üzerinde görülür. Çalışma prensipleri tüm lazer yazıcılar aynıdır. Özellik farklılıkları, daha çok, fotokopilerden esinlenilerek yazıcılar için uyarlanmış bileşenlerle ve dakikada alınan çıktı sayılarıyla sınırlıdır. Bu özellikler arasında üstten orjinal besleme ünitesi (Feeder), çift yüzlü çıktı alma ünitesi (Dubleks), elle kağıt besleme ünitesi (Bypass) gibi fotokopi makinelerinde görmeye alıştığımız özellikler sıralanabilir.

Çok Fonksiyonlu Lazer Yazıcılar

Bu cihazlara küçük fotokopi makineleri demek daha doğru olabilir. Temelde adı ve öncelikli işlevi yazıcı olmasına rağmen cihaz üzerinde fotokopi, faks ve tarayıcı özelliklerinden bir veya birkaçı bulunur. Küçük ölçekli işletmeler için fotokopi makinesinden daha avantajlı bir dökümantasyon çözümüdür.

Lazer Yazıcı Alırken Dikkat Edilecek Hususlar

Lazer yazıcı alırken ihtiyacınıza yönelik bazı kriterler belirlemeniz işinizi kolaylaştırır ve pişmanlıkların önüne geçer. Sonraki aşamada, ihtiyaç duyduğunuz özelliklerdeki lazer yazıcılar arasında kıyaslama yaparken, yazıcı fiyatlarını ve kartuş fiyatlarını karşılaştırarak en uygun çözümü seçebilirsiniz. Örneğin çok fazla çıktı almayacak olmanız sizin kartuş / toner alım adetlerinizi ve sıklığını doğrudan etkileyecektir. Bu nedenle ucuz lazer yazıcı sizin için daha uygun bir seçenek olur. Tam tersi durumda ise kartuş / toner maliyetleri daha önemli hale gelecektir.